Realizowane programy, projekty, akcje w grupie MOTYLE
w roku szkolnym 2024/2025
MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!
„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych pakietów zajęć . Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.
Będziemy pracować w obrębie 3 rozdziałów z, których wybierzemy interesujące nas zagadnienia.
NECIO.PL
Necio.pl to edukacyjne skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedzą się, czym jest internet, jak komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony www.
Mamy do wykorzystania szereg materiałów multimedialnych (bajka, piosenki, teledyski, aplikacja mobilna "Necio" oraz zestawy edukacyjne do wykorzystania w czasie zajęć w przedszkolu. Najmłodsi poprzez zabawę, rozwiązywanie ćwiczeń i naukę piosenek w łatwy sposób przyswoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z internetu.
MAGICZNY AUTOBUS
Tematyka : Cztery poty roku w ulu
Już od chwili narodzin dziecko nieustannie odkrywa i eksperymentuje. Bada świat wszystkimi zmysłami, a dzięki temu zdobywa wiedzę i nowe doświadczenia. Codziennie poznaje odgłosy, smaki, faktury dotykowe, emocje, relacje społeczne , poznaje świat przyrody. To ciągłe odkrywanie nieznanego jest wrodzoną potrzebą każdego dziecka i dlatego chcemy je w dziecku pielęgnować.
MALI OGRODNICY
Zajęcia zakładają nie tylko doskonalenie takich umiejętności jak:
samodzielność,
odpowiedzialność,
odwaga,
zaradność,
wiara w swoje możliwości,
wzrost samooceny, ale także poznawanie i zgłębianie świata przyrody poprzez bezpośrednie doświadczenie i eksperymenty w kontakcie z naturą.
Dzieci mają zatem do dyspozycji nie tylko ogromny plac zabaw, ale również przestrzeń, na której założony został ogródek. Maluchy z pomocą nauczycieli wykonują w nim podstawowe prace: sadzą warzywa, owoce i zioła, pielęgnują je, a następnie zbierają plony, z których następnie przygotowywane są posiłki. Dzieciom nie można odmówić zaangażowania i pasji, z jaką dbają o swoje rośliny. Radość przynosi im również obserwacja naturalnego cyklu wzrostu rośliny. Ale to nie jedyna zaleta przedszkolnego ogródka. Nie można zapominać również o roli prawidłowego i zdrowego żywienia najmłodszych. O wiele łatwiej jest przekonać dziecko do zjedzenia warzyw i owoców, które zostaną przez nie samodzielne zerwane z krzaczka lub wykopane z ziemi.
Najważniejsze cele to:
zaspokajanie dziecięcej potrzeby obcowania ze zjawiskami przyrodniczymi w warunkach naturalnych
rozbudzenie ciekawości poznawczej, wyobraźni i kreatywnego myślenia,
rozbudzenie motywacji dzieci do działania, obserwowania, doświadczania i tworzenia,
poprawa odporności organizmu przedszkolaków,
zdobycie wiedzy na temat pozytywnych i negatywnych działań człowieka na środowisko,
nauka zapobiegania dewastacji środowiska naturalnego.
ŚWIECIE MOJE MIASTO
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do tego, by dziecko kończące edukację przedszkolną - w myśl podstawy programowej:
Cele ogólny
PRZYJACIELE ZIPPIEGO - Międzynarodowy projekt wspierający rozwój społeczny i emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym,
Cele projektu:
Budowanie systemu wartości
Wychowanie do wartościtakich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość
Kształtowanie umiejętności pracy w zespole, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
Kształtowanie szacunku do siebie i innych
Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych
Kształtowanie postaw tolerancji
Bloki tematyczne - realizowane wartości i emocje:
Październik – Szacunek
Listopad – Uczciwość – prawdomówność
Grudzień - Wdzięczność – nie mogę mieć wszystkiego/ Zazdrość
Styczeń – Ufność
Luty – Odwaga / Strach
Marzec – Cierpliwość – czekam na swoją kolej
Kwiecień – Odpowiedzialność
Maj – Miłość/Przyjaźń
Projekt ma na celu m.in. budowanie systemu wartości, wychowanie do wartości takich jak empatia, szacunek, wrażliwość, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.
DZIECI UCZĄ RODZICÓW
celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji. Organizator Centrum Rozwoju Lokalnego
SPRZĄTANIE ŚWIATA
udział w Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej przy współpracy z Urzędem Miejskim w Świeciu – Wydziałem Ochrony Środowiska
DZIEŃ ZIEMI
udział w międzynarodowej akcji, w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą
RAZEM NA ŚWIĘTA
udział w akcji MEN w celu zachęcania dzieci do niesienia pomocy innym. Działania realizowane w ramach wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie
POD BIAŁO-CZERWONĄ
akcja pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w celu połączenie Polaków pod flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o Bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – w szczególności wśród młodego pokolenia
DO HYMNU
udział w akcji MEN w celu uczczenia bohaterstwa, waleczności i męstwa naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy
SZKOŁA PAMIĘTA
udział w akcji MEN w celu zorganizowania działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia z historii Polski
WSZYSTKO O WSZAWICY
udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym organizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - materiały kierowane do rodziców.
POLA NADZIEI
udział w akcji mającej na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Staje się okazją do budzenia wrażliwości, empatii, kształtowania postaw prospołecznych. „Pola Nadziei” to międzynarodowy program, polegający na sadzeniu jesienią żonkili (symboli nadziei) na znak solidarności z chorymi i tworzeniu „pól nadziei”, organizator Fundacja Pomóż Im
AKADEMIA AQUAFRESH
udział w programie, którego celem jest zwrócenie uwagi dzieci na konieczność dbania o higienę jamy ustnej, patronat Aquafresh
ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM - Kuchcikowo
projekt, którego celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywania wiedzy na temat produktów służących zdrowiu oraz produktów dla zdrowia szkodliwych. Organizator BOŚ pod patronem Agaty Kornhauser-Duda
CZYSTE POWIETRZE WOKÓL NAS
projekt edukacyjny, koordynator GIS
Program ma za zadanie:
PRZEDSZKOLAK W ŚWIECIE ZASAD SAVOIR- VIVRE
Savoir- vivre, czyli ogłada, dobre maniery, dobre obyczaje, etykieta, bon ton, to znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych. Savoir znaczy wiedzieć, a vivre znaczy po prostu żyć. Dzieci uczą się kulturalnie obcować z ludźmi, a w przyszłości nie będą miały powodów do wstydu za własne zachowanie oraz będą wzorem do naśladowania.
MĄDRE BAJKI Z CAŁEGO ŚWIATA
Mają za zadanie pokazać dzieciom to, co powinno dla nich być najważniejsze: miłość, dobro, mądrość, rozwaga, uczciwość i wytrwałość. Uświadamiają, jak cenna jest odwaga, zaufanie wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, życzliwość, umiejętność współpracy i współdziałania.